Logo

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

معرفی جشنواره اول
اولین جشنواره

سیمرغی برخاسته از آتش فتنه 88
جشنواره مردمی فیلم عمار به همت جوانان فیلمساز و مستندساز انقلابی، پس از فتنه سال 88 شکل گرفت. این گروه جوان که قصد داشتند روایت واقعی از فتنه 88 ارائه دهند با انفعال و مقاومت جدی صداوسیما مواجه شدند. سپس بصورت خودجوش برای پاسخ به نیاز مقطعیِ نمایش آثار تولید شده در مورد فتنه 88 برای آگاه سازی مردم تصمیم به برگزاری این جشنواره گرفتند. با توجه به اینکه این حرکت، ادای تکلیفی به ندای «أین عمار» رهبر انقلاب بود نام مبارک حضرت عمار به این جشنواره اطلاق شد.
در اولین سالگرد حماسه نهم دی، تعدادی از فعالان فرهنگی، تصمیم گرفتند در حد توان خود، برای رساندن فیلم‌های با موضوع فتنه به دست مردم تلاش کنند. آن‌ها با فعالان فرهنگی چند استان و شهرستان ارتباط گرفتند و درخواست کردند این فیلم‌ها را با هر امکاناتی که دارند در فضاهایی مثل مسجد، هیئت و… نمایش دهند.
این جشنواره در اولین سال برگزاری خود به اتفاقات و عوامل ایجاد فتنه سال 88 با شعار «فتنه در قاب تصویر» پرداخت. داوود مرادیان دبیر اجرایی نخستین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار بود.
آثار منتخب 16 و 17 دی‌ماه سال 1389 همزمان با سینما سپیده¬ی تهران در 4 استان و 30 نقطه کشور مانند مشهد، جیرفت، تبریز، تهران و شهرهای دیگر به نمایش درآمد.
در مراسم اختتامیه جشنواره خانواده شهدای فتنه 88 و همچنین دکتر حسن عباسی، شفیع آقامحمدیان، بهمن حبشی، ابوالقاسم طالبی، وحید جلیلی و جمعی از هنرمندان و اهالی رسانه در تالار اسوه حضور داشتند. مجری مراسم اختتامیه امیرحسین ثابتی بود.
در این مراسم، هیئت داوران از نادر طالب‌زاده و محسن اسلام‌زاده برای تولید مستندهای «تقلب واقعی» و «خیابان شهادت» تقدیرکردند سپس به معرفی برگزیدگان پرداختند.
حسین شمقدری در این مراسم جایزه خود را به خانواده شهید محمد گلدوی، از شهدای تروریستی مسجد جامع زاهدان و محمدرضا دهشیری نیز جایزه خود را به پدر شهید حسین غلام کبیری، اولین شهید مقابله با فتنه88، تقدیم کردند.
اولین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار با همراهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، کانون فرهنگی مکتب الصادق (ع) تبریز، کانون فرهنگی مسجد امام سجاد (ع) جیرفت، مجمع مطالبه مردمی مشهد برگزار گردید.

نخستین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار همزمان با سالگرد حماسه 9 دی، در 16 و 17 دی ماه 1389 کلید خورد در این دوره فراخوان رسمی وجود نداشت و با شناسایی آثار و سازندگان، 18 اثر در قالب‌های فیلم کوتاه داستانی، مستند و نماهنگ با موضوع فتنه سال 88 به بخش مسابقه جشنواره راه یافتند.

گالری
نشریه و ویژه نامه
آثار پیشنهادی
نام اثر کارگردان تهیه کننده حقیقی سال تولید مدت زمان موقعیت سوژه موضوع افتخارات
یزدان تفنگ ندارد حسين شمقدریمحمدحسن مددی138970 دقیقهتهران فانوس
خیابان شهادت محسن اسلام زاده138916 دقیقهتهران تقدیر شده
تقلب واقعی نادر طالب زادهنادر طالب زاده138951 دقیقهتهران تقدیر شده
پایان فراموشی محمدمهدی خالقی138920 دقیقهکرمان فانوس
ایران سبز محمدرضا دهشیریمهدى حجت پناهمهدی دهشیری138944 دقیقهخراسان رضوی فانوس