Logo

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

معرفی جشنواره پنجم
پنجمین جشنواره

عمار ویترین هنر انقلاب اسلامی
پنجمین جشنواره مردمی فیلم عمار از تاریخ 10 الی 19 دی‌ماه 1393 همزمان در تهران و سراسر کشور برگزار شد.
اولین نشست خبری پنجمین جشنواره فیلم عمار در تاریخ 3 آبان 1393 با حضور «نادر طالب‌زاده» دبیر جشنواره، «وحید جلیلی» مسئول شورای سیاست‌گذاری و «حامد بامروت‌نژاد» دبیر اجرایی جشنواره در حسینیه هنر برگزار شد.
همچنین دومین نشست خبری در تاریخ 8 دی‌ماه 1393 در «مسجد جامع خرمشهر» با حضور «نادر طالب‌زاده» دبیر جشنواره، «حامد بامروت‌نژاد» دبیر اجرایی، «صادق آهنگران» دبیر اکران‌های مردمی،«عبدالرضا رستمی‌فر» مسئول اکران‌های مردمی جشنواره در خوزستان برگزار شد.
نشست خبری اکران‌های مردمی پنجمین جشنواره در تاریخ 18 آذرماه 1393 در «مسجد لولاگر تهران» و با حضور «صادق آهنگران» دبیر اکران‌های مردمی جشنواره، «محمدصادق باطنی» مسئول روابط عمومی جشنواره و «محمدهادی حاج‌کرمی» دبیر اجرایی اکران‌های مردمی جشنواره برگزار شد.
در تاریخ 29 آذر1393 با حضور «حامد بامروت‌نژاد» دبیر اجرایی، «مهدی زمانپورکیاسری» از داوران و فیلمسازان جشنواره به همراه جمعی از مسئولان جشنواره در منزل «شهید احمدی روشن» پوستر جشنواره رونمایی شد.
آیین افتتاحیه پنجمین جشنواره با قرائت قرآن توسط «حامد زمانی» و اجرای «سیدعلی صدری‌نیا» به‌عنوان مجری، در تاریخ 10 دی‌ماه 1393 با حضور خانواده‌های شهدا و عموم مردم در سینما فلسطین آغاز گردید.
در این مراسم «سکینه جمشیدی» معروف به ننه سکینه، بانوی محلاتی که هشت سال برای رزمندگان دفاع مقدس نان می‌پخت به همراه پدر و مادر سید مسعود شجاعی طباطبایی روی سن حاضر شدند و از «سیدمسعود شجاعی طباطبایی» کاریکاتوریست انقلابی تجلیل به عمل آمد و جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» به وی اهدا شد.
در برنامه افتتاحیه، سرود «انقلاب انقلاب» از ساخته‌های حمید شاهنگیان که توسط محمدمهدی سیار بازسرایی شده بود اجرا شد و همه حضار با گروه سرود همخوانی کردند.
با حضور «عصمت فلکیان» مادر یزدی معروف به ننه عصمت، که در طول هشت سال دفاع مقدس و بیش از بیست سال بعد از آن برای رزمنده‌ها و مرزبانان دستکش می‌بافت و همچنین مادر شهید جوادیان، از «مسعود ده نمکی» هنرمند مردمی و انقلابی پاسداشت به عمل آمد و جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» به وی اهدا شد.
همزمان با نمایش آثار منتخب در سینما فلسطین از تاریخ 11 تا 18 دی‌ماه 1393، برنامه های جانبی ازجمله: کارگاه‌های آموزشی، اجرای تئاتر ،نشست‌های هنر-واقعیت، سخنرانی، کارگاه نقاشی،کارگاه تاریخ شفاهی و… برای علاقمندان مهیا شده بود.
مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره 19 دی 1393 در سینما فلسطین با قرائت قرآن توسط «وحید جلیلی» مسئول سیاستگذاری جشنواره و اجرای «سیدعلی صدری نیا» به عنوان مجری، برگزار شد. بعد از سخنرانی«نادر طالب‌زاده» دبیر جشنواره و همزمان با پخش کلیپی از «ننه سکینه» از نان‌های پخته شده توسط او از حضار پذیرایی شد.
در این آیین همزمان با پخش کلیپ پاسداشت «صادق آهنگران» وی پشت تریبون حاضر شد و به نوحه خوانی پرداخت و یکی از پدران شهدا نیز به یاد ایام دفاع مقدس در میان جمعیت میان‌داری کرد. با حضور همه خانواده شهدای حاضر در مراسم از حاج صادق آهنگران با هدیه ویژه رهبر انقلاب که یک قرآن نفیس همراه با دست نوشته ایشان بود، تجلیل صورت گرفت.
قبل از مراسم اختتامیه در پی موج تقدیر از حاج صادق آهنگران در جشنواره عمار، فعالان و هنرمندان جبهه فرهنگی انقلاب با تقدیم آثارشان به جمع تقدیرکنندگان وی پیوسته بودند.
در ادامه برنامه پدر شهیدی با ابیاتی که در مراسم سروده بود شعرخوانی کرد. در این مراسم محمدرضا خردمندان از برگزیدگان جشنواره پیشنهاد همیشگی شدن جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» را اعلام کرد. حامد زمانی از ترانه «و تازه اول عشق است…» با موضوع رویش‌های هنری بعد از فتنه 88، رونمایی و به حاج صادق آهنگران تقدیم کرد. مراسم اختتامیه با نمایش فیلم کوتاه اشک مادر پایان یافت.
در تاریخ 9 مهرماه 1393 با اعلام خبر فراخوان دریافت آثار پنجمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار، 2517 اثر به دبیرخانه جشــنواره رسید، که از میان 557 اثــر بخــش «مستند» در موضوعات «بیداری اسلامی و جهانی»، «اقتصاد مقاومتی»، «تاریخ معاصر ایران و فتنه 88»، «جنگ نرم»، «روایت شهادت»، «روحانیت» و «نقد درون گفتمانی» 115 اثر به بخش مسابقه راه یافت همچنین از میان 310 اثــر بخــش «فیلم داستانی» 48 اثر، از میان 95 اثــر بخــش «پویانمایی» 26 اثر، از میان 185 اثر بخــش «نماهنگ» 43 اثــر، از میان 127 اثر بخــش «برنامه تلویزیونی» 18 اثــر، از میان 127 اثر بخــش «فیلم ما» 30 اثــر، از میان 244 اثر بخــش «فیلم‌نامه» 18 اثــر، از میان 43 اثــر بخــش «پژوهش و مقاله سینمایی» 16 اثر، از میان 138 اثــر بخــش «اقلام تبلیغی» 43 اثر و از میان 691 اثــر بخــش «بین الملل» 19 اثر به بخش مسابقه جشنواره راه یافتند.

آثار پیشنهادی
نام اثر کارگردان تهیه کننده حقیقی سال تولید مدت زمان موقعیت سوژه موضوع افتخارات
شب‌نامه سید مهدی کرباسیحمیدرضا جعفریان139599 دقیقهنامشخصجنگ نرم جایزه ویژه
علمک حسين دارابیحسین شیرعلی13938 دقیقهنامشخصجنگ نرم لوح افتخار
خانه ای کنار ابرها سید جلال دهقانی139390 دقیقهآذربایجان شرقیجنگ نرم فانوس
نمای بسته از همسایه شقایق‌ها ایمان کیخامرضیه قاسمی139116 دقیقهیزدحرکت‌های خودجوش مردمی
معبر محمد کرم زادهسید کوشا اعتمادی139331 دقیقهنامشخصحرکت‌های خودجوش مردمی جایزه ویژه
رمز و راز ملکه مهدی نقویانمهدی نقویان139358 دقیقهنامشخصجنگ نرم
کرار محسن اردستانی رستمی139226 دقیقهنامشخصبیداری اسلامی و جهانی فانوس
ما اقتصاد دانیم محمدحسین بزرگی رادمسعود ملکی139340 دقیقهنامشخصاقتصاد مقاومتی فانوس