Logo

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

رضا برجی

رضا برجی

نقش هنری :
کارگردان, داور
تحصیلات :
کارشناسی عکاسی
سال تولد :
1343
استان :
همدان
شهر :
همدان
درباره او

رضا برجی متولد اسفند ۱۳۴۳ در همدان است. از نوزده‌سالگی عکاسی را در جبهه‌ها آغاز و ابتدا برای واحد تبلیغاتی لشکر سیدالشهدا عکاسی می‌کرده است. از اواخر سال ۱۳۶۵ به گروه «روایت فتح» پیوسته و در فاو برای اولین بار شیمیایی شده و اکنون جانباز ۴۵ درصد است.
او رکورددار حضور در ۱۴ جنگ بین‌المللی ازجمله جنگ‌های ایران و عراق، افغانستان، تاجیکستان، کشمیر، هند و پاکستان، قره‌باغ، چچن، بوسنی، کوزوو، لبنان، سومالی، سودان، غزه و جنگ‌های خلیج‌فارس بوده که با قاب دوربین به ثبت آن‌ها پرداخته است.
گفتنی است که تنها ۶ خبرنگار در دنیا ملامحمد عمر، رهبر طالبان افغانستان را از نزدیک دیده‌اند، ولی فقط شاید یک خبرنگار در دنیا وجود داشته باشد که سه هفته با اسامه بن‌لادن، رهبر گروه القاعده زندگی کرده باشد و این شخص رضا برجی، عکاس، مستندساز و خبرنگار ایرانی است. همچنین برجی یکی از خبرنگارانی به شمار می‌رود که ملامحمدعمر را از نزدیک دیده است. او و محمدحسین جعفریان ملاقات کوتاهی با رهبر گروه طالبان افغانستان داشته‌اند.
ضمن این‌که نمایشگاه عکس‌هایش در شهرهای مختلف ایران برپاشده همچنین نمایشگاه انفرادی عکس‌هایش در آلمان، بوسنی، لبنان، هند، سوریه، پاکستان، ترکیه و اتریش برگزارشده و در نمایشگاه‌های جمعی از ۱۱ کشور جهان شرکت کرده است.
عضویت در هیئت‌داوران جشنواره‌های فیلم مستند و مسابقات عکاسی ایران و جهان، نگارش مقالاتی درزمینهٔ فرهنگ، رسانه و سینما، نوشتن چند کتاب ازجمله سه گزارش، تونل گیلاس، پدر- پسر- خون و ... ساخت دوازده سریال تلویزیونی و ۴۴ فیلم مستند بلند و کوتاه، دریافت جایزه بهترین فیلم و کارگردانی در جشنواره سوم سیما برای سریال مدال‌های شکسته و اولین نشان ایثار به‌عنوان هنرمند جانباز، سرفصل‌های کارنامه حرفه‌ای او است.
ازجمله آثار وی می‌توان به مستند بلند "سواحل اشک و زیتون" پیرامون جنگ ۳۳ روزه لبنان و "مادران سربرنیتسا" درباره فجایع بوسنی اشاره کرد.