Logo

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

معرفی جشنواره هفتم
هفتمین جشنواره

هفتمین دورة جشنواره مردمی فیلم عمار، دی‌ماه سال 1395 برگزار شد. در این دوره برنامه‌های کلی جشنواره با محوریت موضوع سوریه و حضور مدافعان حرم در مبارزه با تروریست‌های تکفیری، اجرا شد.

دبیر جشنواره هفتم عمار نادر طالب‌زاده، مسئول شورای سیاستگذاری وحید جلیلی و دبیراجرایی این دوره سیدرسول منفرد بود.

از نکات قابل توجه فراخوان هفتمین دوره جشنواره عمار، اضافه شدن بخش «اقلام تبلیغی» و «تولیدات رادیویی» در قالب‌های «نمایش‌های رادیویی»، «روایت‌های داستانی صوتی» و «کلیپ‌های صوتی» به بخش‌های مسابقه این جشنواره بودند؛ همچنین در بخش مسابقه فیلم هم قالب «طنزِ ایستاده»(استندآپ کمدی) به زیرمجموعه قالب‌های برنامه تلویزیونی افزوده شده بود.

در این دوره، قالب «تولیدات رادیویی» و «استندآپ کمدی» برای اولین بار در فراخوان جشنواره آمده بود. بخش جنبی فراخوان «فیلم ما» این دوره از جشنواره با موضوعات «سفارش‌های مردم به فیلمسازان»، «یک روزِ یک مادربزرگ یا پدربزرگ و یک خاطره»، «اسم کوچه، خیابان یا میدان ما» و «اولین درآمد پدرم» در تاریخ دهم آبان‌ماه 95 منتشر شد.

همچنین دبیرخانه جشنواره فراخوان پاسداشت زنان انقلابی و اکران ویژه مستندهاى مدافعان حرم در سراسر کشور نیز اعلام کرد.

این دوره از جشنواره، در قالب‌های مستند، داستانی، پویانمایی، برنامه تلویزیونی،نماهنگ، فیلم‌نامه، نقد، مقاله و پژوهش سینمایی،تولیدات رادیویی،لوح نگار،اقلام تبلیغاتی(تیزر و پوستر) و فیلم ما برگزار شد که این موضوعات را پوشش می‌داد: اقتصاد مقاومتی، بیداری اسلامی و وحدت و مدافعان حرم، تاریخ انقلاب و دفاع مقدس، فتنة 88، جنگ نرم، نقد درون‌گفتمانی و ملت قهرمان.

افتتاحیه جشنواره، چهارشنبه هشتم دی‌ماه با حضور خانواده‌های معزز شهدا، عموم مردم و مسئولان در سینما فلسطین برگزار شد. مراسم، با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط «محمدمهدی آژند»، فرزند شهید مدافع حرم «محمد آژند» آغاز شد. مجری این مراسم «سید محمدعلی صدری‌نیا» بود. در این مراسم، ضمن تقدیر از برگزیدگان بخش های فیلم ما ، نماهنگ ، اقلام تبلیغی ، فیلم نامه ، برنامه تلویزیونی ، نقد و مقالات و لوح نگار اهدا شد.

در ادامه حاج آقا ابوالقاسم صدیقی فردی که مقام معظم رهبری در سخنرانی مشهور خود معروف به عوام؛ خواص از او یاد کرده بودند این چهره مردمی به بالای سن آمد و ضمن یاد خاطره ای از تبعید رهبری به ایرانشهر، جایزة ویژة «دستکش ننه عصمت که همه ساله به فیلمسازان جبهه فرهنگی انقلاب اهداء می‌شود، به آقای «محسن اردستانی» اهدا کردند.

مادر شهید موسوی زاده، در اقدامی قابل توجه و همزمان با ایام عملیات کربلای ۴ سوغاتی ای که سال ها پیش برای فرزندش از سفر مکه آورده بود به همراه انگشتری به یادگار مانده از همسرش را به عنوان تقدیر به حسین دارابی کارگردان اثر دایو که با موضوع شهدای غواص ساخته شده است، اهداء کرد.

در ادامه این مراسم در چهلمین سالروز رحلت بانو طاهره دباغ (با اسم اصلی مرضیه حدیدچی) از فعالان مبارزه با رژیم ستم‌شاهی، با حضور خانواده شهدای سرلک و کبیری از فرزند ایشان فرزانه دباغ پاسداشت شد.

در این مراسم مادر شهید موسوی زاده، در اقدامی قابل توجه و همزمان با ایام عملیات کربلای ۴ سوغاتی که سال‌ها پیش برای فرزندش از سفر مکه آورده بود به همراه انگشتری به یادگار مانده از همسرش را به عنوان تقدیر به «حسین دارابی» کارگردان اثر دایو که با موضوع شهدای غواص ساخته شده است، اهداء کرد.

در بخش دیگری از این مراسم مادر سه شهید خالقی پور، چفیه‌ای که سال‌ها و در عملیات های مختلف بر گردن یکی از فرزندانش، رسول خالقی پور قرار داشت به عنوان جایزه مردمی دوم در جشنواره عمار اهدا کرد .

در طول 8 روز اکران مرکزی در 3 سالن سینما فلسطین، بیش از 560 اثر اکران شد.

اختتامیه جشنواره، 17 دی ماه با حضور خانواده‌های معزز شهدا، عموم مردم و مسئولان در سالن شهید آوینی فرهنگسرای بهمن برگزار شد؛ مراسم، با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط «حسین دارابی» کارگردان فیلم علمک آغاز شد.

مجری این مراسم «محمد صادق باطنی» بود.

در این مراسم، «جایزه ویژه موزاییک مرگ بر آمریکا» نیز از سوی دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار به اثر «شب نامه» به کارگردانی « سیدمهدی کرباسی» تقدیم شد.

در این دوره از جشنواره، جایزه استقلال توسط پدر شهید احمدی روشن به احمد بلندنظر قهرمان مستند زیر درختان زیتون، سرکار خانم جعفری قهرمان مستند ۴۴ نفر، سرکار خانم چنو محمدی قهرمان شخصیت کرکم، رسول ممیان قهرمان مستند «وقتی گفتند نمی شود» تقدیم شد.

در انتها با حضور خانواده‌های شهدا و مسئولان، از ابوالقاسم طالبی کارگردان فیلم «یتیم خانه ایران» برای بالا نگهداشتن پرچم ایران اسلامی در تولیدات سینمایی تجلیل به عمل آمد.

بخش بعدی مراسم پایانی هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار به زنان شهید حجاب که در فاجعه مسجد گوهرشاد به شهادت رسیدند اختصاص داشت که در این بخش عبده خدایی، قدیمی ترین زندانی سیاسی و مذهبی کشور خاطراتی را برای حضار بازگو کرد.