Logo

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

کتاب آثار جشنواره مردمی فیلم عمار

معرفی جشنواره نهم
نهمین جشنواره

نهمین دورة جشنواره مردمی فیلم عمار، دی‌ماه سال 1397 برگزار شد. شعار سال جشنواره، «ایران آینده» بود.

دبیر جشنواره نهم عمار نادر طالب‌زاده، مسئول شورای سیاستگذاری وحید جلیلی و دبیراجرایی این دوره سیدرسول منفرد بود.

دبیرخانه جشنواره، فراخوان نهمین دوره این رویداد را در تاریخ نهم آبان‌ماه 1397 منتشر کرد. اضافه‌شدن بخش «فراخوان‌های مردمی (فیلم‌های سفارشی)»، ویژگی متمایز این دوره از جشنواره بود که 138 فراخوان مردمی به دبیرخانه جشنواره رسید. در این فراخوان جشنواره از تمام مؤسسات، تشکلهای مردمی و افراد حقیقی دعوت کرد موضوعات و دغدغه‌های مد نظرشان را در حوزه تولید، در قالب یک فراخوان‌ از سینماگران بخواهند و به فیلمسازانی که بهترین اثر را در این موضوعات تولید کرده‌اند هدیه‌ای مادی یا معنوی اختصاص دهند. از جمله این فراخوان‌ها می‌توان به جایزه عثمان دَن فودیو از طرف شیخ ابراهیم زکزاکی از نیجریه و جایزه شهید رجایی از طرف «حجت‌الاسلام آل‌هاشم»، امام جمعه تبریز، اشاره کرد. در این دوره، «فراخوان طراحی پوسترهای مردمی» برای جشنواره هم منتشر شد که تعداد 8 پوستر به دبیرخانه رسید.

اولین نشست خبری جشنوارة نهم، 22 مهرماه، در منزل شهید «فاطمیه‌مفرد» روستای «تورقوزآباد» برگزار شد و اهالی روستا در «ایستگاه غنی‌سازی»، با محصولات بومی از حاضران پذیرایی کردند. دومین نشست خبری، 4 دی‌ماه در پژوهشگاه «رویان» برگزار و رمان «زایو»، به‌عنوان کتاب همراه این دوره از جشنواره معرفی شد.

این دوره از جشنواره، در قالب‌های مستند، داستانی، پویانمایی، برنامه و آیتم تلویزیونی، تلویزیون اینترنتی، کلیپ و موشن‌گرافیک، نماهنگ، فیلم‌نامه، نقد، مقاله و پژوهش سینمایی و فیلم ما برگزار شد که این موضوعات را پوشش می‌داد: جنگ اقتصادی، بیداری اسلامی، تاریخ سیاسی و فتنة 88، جنگ نرم و جبهة فرهنگی، ملت قهرمان، مدافعان حرم و نقد درون‌گفتمانی.

افتتاحیه جشنواره، نهم دی‌ماه با حضور خانواده‌های معزز شهدا، عموم مردم و مسئولان در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. مراسم، با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط «رضوانه باغبانی»، فرزند شهید مدافع حرم «هادی باغبانی» آغاز شد. مجری این مراسم سید «محمدعلی صدری‌نیا» بود. در این مراسم، ضمن تقدیر از برگزیدگان بخش‌های پویانمایی، برنامه و آیتم تلویزیونی، تلویزیون اینترنتی، کلیپ و موشن‌گرافیک، نماهنگ، فیلم‌نامه، نقد، مقاله و پژوهش سینمایی و فیلم ما، جایزة ویژة «دستکش ننه عصمت»، به خانم «زهرا چخماقی» اهدا شد.

همچنین نشان شهید «سیاح‌طاهری» که به اکران‌کننده‌های برتر یک سال اخیر جشنواره اهدا می‌شود، به اکران‌کنندگان شهرستان آباده فارس و باغملک خوزستان رسید.

در این مراسم، مقام شیخ «ابراهیم زکزاکی»، رهبر مسلمانان نیجریه با حضور دختر ایشان پاس داشته شد.

در انتها با حضور خانواده‌های شهدا، پدر شهید «احمدی‌روشن» و حاج «صادق آهنگران»، از حماسه‌خوان زمانة فتح، «حامد زمانی»، با اهدای انگشتری با نگین سنگ حرم مطهر سیدالشهدا (ع) و کاشی حرم مطهر رضوی تجلیل به عمل آمد.

در طول 10 روز اکران مرکزی در 3 سالن سینما، 391 فیلم بخش مسابقه و مهمان، در 192 سانس با مجموع زمانی بیش از 236 ساعت اکران شد. بیشترین سهم برای فیلم مستند با 240 اثر و 180 ساعت بود.

سانس ویژة کودک و نوجوان، اتفاق خوب این دوره از اکران‌های مرکزی جشنواره بود که هر روز از ساعت 10:30 پذیرای مخاطبان بود. در مجموع، 150 عنوان فیلم با زمانی بالغ بر 27 ساعت، در این سانس به نمایش گذاشته شد.

یکی دیگر از اتفاقات مهم این دوره از جشنواره، برپایی غرفة «بلیت اختیاری» بود. در این طرح، مردم پس از اکران فیلم این فرصت را دارند که به‌صورت اختیاری با سرمایه‌گذاری مادی و معنوی، خود را در آثار فعلی و بعدی فیلم‌سازان مدنظرشان سهیم کنند. مستندهای «عابدان کهنز» و «تهران دمشق»، به ترتیب با 37 و 18 میلیون ریال، بیشترین فروش بلیت اختیاری داشتند.

اختتاحیه جشنواره، با حضور خانواده‌های معزز شهدا، عموم مردم و مسئولان در سینمافلسطین برگزار شد. مراسم، با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط «روح‌الله قلاوندی»، اکران‌کننده مردمی شهرستان اندیمشک آغاز شد.

مجریان این مراسم «علی نصیرنژاد» و «صادق حسین‌لقب» بودند.

در این مراسم، ضمن تقدیر از برگزیدگان بخش‌های مستند و داستانی، جایزة مردمی روستای «تورقوزآباد» به سید «محمدعلی صدری‌نیا»، کارگردان مستند «تهران دمشق» و جایزة ویژة «دوربین شهید علی قوچانی»، به «محمود شهبازی»، کارگردان مستند «دریابست» اهدا شد.

«نشان مردمی استقلال»، جایزه‌ای است که به قهرمان جنگ اقتصادی تقدیم می‌شود. این نشان‌ها، منقّش به تصاویر چهار شهید هسته‌ای است. 10 کاندیدای دریافت این جایزه، از بین سوژه‌های فیلم‌های جنگ اقتصادی انتخاب و وارد بخش مسابقه می‌شوند. انتخاب برندگان نشان استقلال نیز توسط خانواده‌های شهدای هسته‌ای به انجام می‌رسد. در این دوره از جشنواره، نشان استقلال شهید احمدی‌روشن با حضور پدر شهید، به خانم «عصمت احمدیان»، مادر شهیدان فرجوانی، کارآفرین و قهرمان مستند «بانو» اعطا شد.

در انتها با حضور خانواده‌های شهدا، جانباز مدافع حرم و مسئولان، از «سیروس مقدم»، آینه‌گردان مردم در سریال «پایتخت»، با اهدای کاشی حرم مطهر رضوی تجلیل به عمل آمد.

آثار برگزیده